ultimate frisbee | létat je tak snadné

základní pravidla ultimate

Pro začátek nemusíte pečlivě studovat veškerá pravidla ultimate frisbee, je ale dobré dodržovat alespoň základní principy této hry.

Kompletní pravidla je možné stáhnout ZDE.

Krátké video s výkladem, co je ultimate frisbee

Cíl hry

Ultimate je bezkontaktní týmový sport. Hrají proti sobě dva týmy o sedmi hráčích (pro začátek můžete počet hráčů i velikost hřiště upravit).

Na každé straně hřiště se nachází koncová zóna. Tým získá bod tak, že jeden z jeho hráčů chytne disk v  zóně soupeře.

Disk se smí přihrávat libovolným směrem, ale nesmí se s  ním běhat. Bránící tým získává disk, když: útočník neodhodí disk do 10 sekund, nahrávka je zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země, přihrávka je chycena hráčem v  autu, útočníci si disk podají nebo hráč chytne vlastní přihrávku. Poté se bránící tým stává týmem útočícím (nastane tzv. turnover) a snaží se skórovat do protilehlé zóny.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Každý bod začíná výhozem ze základní čáry mezi zónou a vlastním hřištěm. Všichni hráči musí zůstat ve své zóně, dokud není disk vyhozen. Na začátku hry se losuje o tom, který tým bude vyhazovat jako první.

Disk je ve hřišti, pokud je ve hřišti hráč, který jej chytá. Postranní lajny nejsou součástí hřiště. Můžeš hodit disk tak, že vyletí do autu a vrátí se zpátky do hřiště, pokud se cestou nedotkne ničeho v autu a je chycen uvnitř hřiště. Pokud se disk dotkne předmětu nebo země v autu, jde o „turnover“. Hra pokračuje z místa, kde disk opustil hřiště.

S diskem se nesmí běhat, jde o „kroky“. Po chycení disku se musí co nejrychleji zastavit. Po zastavení musí mít útočník jednu nohu na místě, ale druhou může libovolně pohybovat - „pivotovat“.

Házeč má deset vteřin na odhození disku. Může u něj stát obránce (bez dotýkání) a počítat nahlas po vteřině do deseti. Pokud házeč stále drží disk v ruce, když obránce řekne „deset“, získává disk soupeř.

Fauly a přestupky

Hráči by se vždy měli vyvarovat fyzického kontaktu. Kontakt, který je nebezpečný nebo ovlivní výsledek dané herní situace, je faul. Házeč nesmí být bráněn najednou více než jedním obráncem. Obránce, který počítá házeči, nesmí stát blíž než na vzdálenost průměru disku. Nesmí házeči vyrazit nebo vytrhnout disk z ruky. Může ale zkoušet vyrazit disk rukou i nohou poté, co jej házeč odhodí. Když chytí disk současně útočník a obránce, disk zůstává v  držení útočníka.

Pokud si hráč myslí, že ho protihráč fauloval, může si nahlásit „faul“. Když je disk ve vzduchu, pokračuje hra do doby, než se vyřeší držení disku (chyt nebo turnover).
Když disk zůstane v držení útočícího týmu, hra pokračuje bez přerušení dál, jinak se hra ihned zastavuje. Po zastavení hry hráč řekne, co se přihodilo, a probere to s protihráčem, kterého se situace týkala. Pokud protihráč nesouhlasí s tím, že fauloval, může zahlásit „contest“ a disk se vrací k házeči, který jej měl před spornou situací.

Když protihráč souhlasí (přizná faul), disk zůstává útočníkovi. Hra pokračuje po „checku“ - obránce se dotkne disku v rukou házeče a zahlásí nahlas „disc in“.

Skórování

Bod získává tým tak, že jeden z hráčů chytne disk v zóně, na kterou útočí. Po bodu se hra zastavuje a týmy si vymění strany, pokračuje se opět výhozem ze základní čáry. Tým, který jako první dá 15 bodů, vyhrává; délka hry také může být omezena časem, např. 60 minut. Po každém bodu může tým vystřídat libovolný počet hráčů. V průběhu bodu může vystřídat pouze zraněný hráč.

Spirit of the game

Ultimate spoléhá na zásadu „Spirit of the game“, která klade odpovědnost za fair play na každého hráče. Ve hře nejsou žádní rozhodčí, za dodržování pravidel a postihování jejich porušení jsou zodpovědní pouze sami hráči; to platí pro všechny úrovně soutěže včetně mistrovství světa. Soutěživá hra je vítána, nikdy však na úkor respektu mezi hráči, dodržování pravidel nebo radosti ze hry.

Tento text provází pouze základními pravidly ultimate. Pokud chcete hrát na oficiálních soutěžích, měli byste se seznámit s celými pravidly WFDF, které můžeš nalézt na stránkách České asociace létajícího disku (www.cald.cz). Nebojte se ani zeptat zkušených hráčů, kteří vždy rádi poradí s pravidly a dobrým Spiritem.