ultimate frisbee | létat je tak snadné

Videa

Jak se hází létající talíř, jak ho chytat, jak celkově ultimate frisbee vypadá a jak se hraje, pochopíte nejlépe na videích.

Jako bonus jsou úplně dole sestřihy nejlepších hodů, rybiček a obran. Enjoy!

S létajícím talířem jde házet mnoha způsoby. Pro začátečníky je důležité naučit se základní dva hody. Backhand a forehand. Třetím použitelným je over (overhead). Hody se nejlépe učí tím, že je odkoukáte od někoho, kdo je umí. A když "umí", tak opravdu umí. Není dobré okopírovat špatný styl hodu, špatně se odnaučuje. 

Backhand

Backhand je základní hod, kterým hází většina lidí nejdříve. Při hodu je třeba stát bokem k cíli, disk držet pěvně v pěsti a udělit mu rotaci švihem lokte a zápěstí.

Forehand

Forehand je trochu obtížnějším hodem. K cíli stojíme čelem, hází se s rukou vedle těla, síla si disku dodává především pohybem lokte a zápěstím. Disk se drží třemi prsty - ukazováček a prostředníček pod talířem, palec nad ním.

Overhead

Over, neboli hammer se drží jako forehand s tím rozdílem, že hod jde horem.

Jak správně chytat disk

Pokud to jde, chytejte disk oběma rukama, "na čápa". Větší šanci, že disk udržíte, máte, když vám disk letí přímo na tělo, proto se pokud možno nejdřív přesuňte na místo, kam disk letí, a pak chytejte. Více ve videu.

Jak pivotovat s diskem

Jednu nohu (praváci obvykle levou) musíte mít stále na zemi, druhou můžete libovolně pohybovat do stran, což vám pomůže v nápřahu na jednotlivé hody a pohodlnějším odhodu přes obránce.

Jak markerovat (bránit házeče)

Obránce (marker) smí stát od házeče minimálně na šířku disku a nesmí se ho dotknout. Základní taktika je, že celý tým brání jeden hod (backhand nebo forehand), tj. marker se postaví k házeči na jednu stranu a snaží se zabránit hodům za svá záda. Více ve videu.

Další praktické informace, jako je slovníček pojmů, jak se zlepšovat, na co se soustředit při bránění atd.. naleleznete ZDE.

Jako ochutnávku toho, jak ultimate frisbee vypadá na nejvyšší úrovni, je tu záznam finálového zápasu z mistrovství světa mezi USA a Velkou Británií.

Nejlepší akce

Rybičky, výskoky, skvělé hody, obrany. Co jednou taky můžete na hřišti předvádět. :)