ultimate frisbee | létat je tak snadné

O čald

Česká asociace létajícího disku (ČALD) je nezávislé, dobrovolné a apolitické sdružení fyzických osob, které projevují trvalý zájem o sporty s létajícím diskem, a to zejména o ultimate frisbee.

Cílem České asociace létajícího disku je napomáhat rozvoji sportů s létajícím diskem, především ultimate frisbee, a prezentovat tyto sporty prostřednictvím organizovaných soutěžních a propagačních akcí široké veřejnosti.

Frisbee se v České republice rozšiřuje od roku 1991. V roce 1993 byla založena ČAF (Česká Asociace Frisbee), která je též organizátorem pravidelné ligové soutěže v ultimate frisbee. Od tohoto roku se národní družstvo účastní ME a MS. ČALD je od roku 2000 nástupcem ČAF. V roce 2001 hostila Praha Mistrovství Evropy klubů a v roce 2010 Mistrovství světa klubů v ultimate frisbee za účasti 136 nejlepších světových týmů, tj. cca 3500 sportovců. Asociace registruje v tuto chvíli cca 20 oddílů, které staví své týmy obvykle ve více kategoriích. Česká liga se realizuje v kategoriích mixed, ženy a open a pravidelně se jí účastní týmy z celé republiky. Více o historii frisbee v Čechách naleznete ZDE.