ultimate frisbee | létat je tak snadné

Jak začít hrát

Chcete si vyzkoušet ultimate frisbee? Na začátku potřebujete jen rovný plácek na hru a létající disk. To první si musíte obstarat sami, disky vám může dát Česká asociace létajícího disku společně třeba s metodikou, která vám pomůže s tréninky a hrou. Dejte dohromady pár kamarádů a zahrajte si! Na těchto stránkách jsme vám zkusili přiblížit základ ultimate frisbee a některé zásadní prvky této skvělé hry. Když vás to chytne, můžeme pro vás uspořádat turnaj nebo training camp, kde vás naučíme základy. 

Disky

Oficiálním hracím náčiním pro mezinárodní turnaje je 175 g těžký disk od firmy Discraft s průměrem 30 cm (pokud se ovšem soupeřící týmy shodnou, mohou se domluvit na jakémkoliv jiném disku). Jsme schopni vám do začátku několik disků poskytnout anebo lze využít našeho partnera, obchod Ultimo.cz.

Další výbava

Vzhledem k tomu, že ultimate se hraje většinou na travnatém povrchu, brzy poznáte, že si hru neužijete bez kvalitních kopaček. Většina hráčů hraje v klasických fotbalových kopačkách, o něco vhodnější jsou kopačky na americký fotbal (nejsou tolik přizpůsobeny kopání do míče, takže mohou být stabilnější a mohou mít špunty i na špičce pro lepší zrychlení), které se však v Evropě špatně shánějí. Pravidla ultimate zakazují na obuvi kov, špunty/kolíky na nich mohou být pouze umělohmotné. Pro zimní sezónu je vhodné pořídit si sálovou obuv pro hru v tělocvičně. Další užitečnou věcí, kterou budete potřebovat ke hře, je cokoliv k vytyčení hřiště a označení koncových zón. Vhodné jsou klasické kuželíky, v začátcích si ale snadno vystačíte s kusy oblečení apod.

Kde hrát

Abyste si vyzkoušeli ultimate frisbee, tak vám na začátku stačí sehnat nějaký rovný plácek, kde si můžete hřiště vyznačit a sport vyzkoušet. Venku se hraje oficiálně 7 na 7 hráčů, v hale 5 na 5, ale na začátku si můžete počet hráčů a velikost hřiště upravit podle svých potřeb. 

Turnaje

Ultimate frisbee zápasy se většinou odehrávají formou víkendových turnajů. ČALD organizuje oficiální ligové soutěže, a to jak venku, tak i v hale. Kromě toho ale v Čechách existuje řada dalších turnajů, kam se může tým přihlásit a poměřit svoje síly s dalšími týmy. Pro studenty středních škol organizujeme středoškolskou ligu, do keré se školy můžou přihlásit. Také nabízíme možnost uspořádání začátečnického turnaje nebo tréninkového kempu ve vašem místě bydliště nebo v okolí.

Ultimate frisbee v hale